Kuidas valida elektriratast?
MIS ON ELEKTRIRATAS?
Viimase paari aastaga on kerkinud üsna palju esile termin “e-bike”. Mida see siis täpsemalt tähendab? “E-bike” ehk siis elektriratas on sisuliselt jalgratas, millega võid sõita kilomeetreid ilma, et see meeletut füüsilist pingutust nõuaks.
Erinevalt elektrilisest tõukerattast ei piisa siiski vaid nupu või gaasihoova vajutusest. Ikkagi tuleb ka ise jalgadega kaasa vändata, kuid sõltuvalt sõidurežiimist aitab teil vahemaad läbida elektrimootor. Vahet ei ole kas sõit on tasasel pinnal või mäest üles või vastutuulde, sõidule kuluv energia on ikka sama.
MIS AJAST TEKKISID ESIMESED ELEKTRIRATTAD?
Väikeses mahus hakkas neid tekkima aastast 1890, kuid populaarsust hakkasid elektrilised jalgrattad koguma alles 2000-te alguses. 2021. aastal müüdi USA-s juba enam kui 500 000 elektrijalgratast. 2030. aastaks peaks ülemaailmne elektrirataste community enam kui kahekordistuma.
Põhjus, miks neid nii palavalt on armastama hakatud on see, et nendega on mugav liikuda, need ei erita heitgaase ning moodsamad mudelid näevad välja täpselt nagu tavalised jalgrattad. Lisaks, kui isegi sõidu ajal aku tühjaks saab siis see ei tähenda, et sõit peaks katkema. Rahulikult võib omal jõul edasi vändata lihtsalt siis kaob elektrimootori jõud tagant ära.
KUIDAS SIIS TÄPSEMALT SEE RATAS TÖÖTAB?
Valdav osa elektrirattaid on ehitatud nii, et kui sa just ise kaasa ei vänta siis mootor sisse ei lülitu. Mõned üksikud mudelid on, millel on sarnaselt elektrilistele tõukeratastele gaasihoob ning seda vajutades hakkavad nad kohe liikuma. Lisaks paljud rattad võimaldavad teil mootori mistahes hetkel välja lülitada, näiteks kui soovite akut säästa aind mäkketõusudeks.
Moodsamate rataste puhul sisuliselt ei saagi kaugelt vaadates aru kas tegemist on elektrilise või tavajalgrattaga. Ainus asi, mis selle ära reedab on väike displei lenksu peal. Sealt on teil võimalik kontrollida mis võimsusel mootor töötab. Lisaks on nende rataste süsteemid nii targalt välja töödatud, et andurid tunnetavad ära palju parasjagu võimsust vaja on. See aitab kaasa sellele, et akud peavad kauem vastu ühe laadimisega.
Peaaegu kõik elektrirattad töötavad liitium ioon akudega, mida saab laadida tavalises seinapistikus. Mõndadel ratastel on aku peidetud raami sisse, mõndadel on ta nähtavalt eraldi plokina raami küljes.
ELEKTRIRATTA TÜÜBID
Elektrirattaid on peaaegu sama palju erinevaid nagu tavajalgrattaid. Mõned neist on linnaratta raamiga, mõned “fatbiked”, mõndasi saab lausa kokku voltida ning otseloomulikult on olemas ka maanteratta versioone.
Valdavalt on elektrilised jalgrattad jagunenud kolme klassi, mis põhineb nende võimsusel:
- Rattad, mille mootor on suuteline kiirendama kuni 32km/h ning ainus viis kuidas ratas liikuma saada on vändates. See muidugi ei tähenda, et ratas 32km/h peal hoogu pidurdaks, siis lihtsalt tuleb omal jõul kiirust suurendada.
- Rattad, mille mootor on suuteline kiirendama kuni 32km/h, kuid ei nõua kaasaväntamist. Tavaliselt on nendel ratastel lenksu küljes gaasihoob, mida vajutades hakkab ratas liikuma.
- Rattad, mille mootor on suuteline kiirendama kuni 45km/h. Nendel mudelitel nüüd on kõigil selline süsteem, et peab ise kaasa väntama.
Lisaks kategoriseeritakse rattaid veel oma välimuse ja raami poolest:
1. Linnarattad – Tavapäraselt nendel on raam keskelt veidi madalam, ehk on kergem üle astuda ning osadel on siis kas ees või taga ka pakiraam.
2. Maastikurattad või “fatbikes” – Nende rataste puhul näeb kohe ära, et rehvid ja rehvimuster on paksem kui tavaliselt. Ideaalne ratas näiteks metsa vahel sõitmiseks.
3. Hübriid – Need nüüd on ehk kõige levinum tüüp tavajalgrataste seas. Olemuselt näevad välja nagu tavaline jalgratas seega sobib igal pool sõitmiseks. Ideaalne kingitus näiteks koolilapsele trenni ja kooli vahelt liikumiseks
.
4. Volditavad rattad – See nüüd on tavajalgratastega võrreldes midagi täiesti uut. Tegemist on elektrijalgrattaga, mida saab väga kiiresti ja hõlpsasti kokku voltida ning ilma lisaruumi tekitamata näiteks autopagasnikusse mahutada. Väga mõnus ja kompaktne liiklusvahend.
MIS OMADUSTE JÄRGI RATAST VALIDA?
Eks eelkõige mängib rolli ikka elektriratta välimus, kuid kindlasti tuleks pöörata tähelepanu ka järgmistele omadustele:
1. Ratta/raami tüüp
kas soovite linnaratast või midagi, mis oleks kompaktne ja mahuks autopagasnikusse. Nagu eelnevalt loetletud sai siis on neid erinevaid variante kokku 4 – linnaratas, fatbike, hübriid või kokku volditav
2. Kaal
Seda tuleks võtta arvesse kui elate näiteks kortermajas ja peate ratast trepist üles vedama. Keskmiselt kõigub rataste kaal sõltuvalt mudelist vahemikus 10kg-25kg. Lisaks tuleks siis arvesse võtta veel, et kui valida kergem ratas siis sellel on tõenäoliselt ka väiksem aku ehk siis väiksem läbisõit ühe laadimisega.
3. Mootori tüüp
Üldiselt on elektrirattaid kahte tüüpi:
- Elektrirattad, millel on mootor rehvi keskel
- Elektrirattad, millel on mootor raamil pedaalide vahel.
Rattad, millel on mootor paigaldatud rehvi keskele on üldjuhul hinna poolest odavamad, kuid need ei ole nii tõhusad kui pedaalide vahel oleva mootoriga variandid. Esimest tüüpi rattaid peetakse ideaalseks kui on vaja sõita näiteks tasastel teedel pikka maad.
Keskmootoriga rattad on küll kallimad, kuid selle eest ka võimsamad. Lisaks muudab see ratta stabiilsemaks ning kui teate, et tee mida sõita plaanite on üsna mägine, siis seda tüüpi ratas oleks kindlasti õigem valik.
4. Aku võimekus
Tuleks selgeks teha mis vahemaad on rattaga vaja läbida. Kõikide oma valikus olevate rataste puhul oleme lühikirjelduses välja toonud mis distantsi ühe laadimiskorraga läbida saab. Suurima läbisõiduga ratastel on aku küll suur, kuid mootor veidi lahjem, et voolu tarbimine oleks minimaalne. Vastupidiselt kui soovite võimsama mootoriga ratast siis tuleks arvestada väiksema läbisõiduga.
5. Võimsus
Tavapäraselt on ratta mootori võimsus 250W, kuid meie valikus on ka võimsamaid mudeleid, näiteks kuni 750W võimsuseni. Kõige populaarsemad hetkel on 250W mootoriga, kuna lisaks taskukohasele hinnale pakuvad nad piisavalt võimsust, et sõita üles väiksematest tõusudest ning tagavad pikema läbisõidu. Kui soovite aga näiteks ebatasastel pindadel ja maastikul rohkem sõita siis soovitaksime vaadata juba võimsama mootoriga rattaid.
Ehk siis kui mõtled veel millist ratast valida siis siit saad tutvuda meie valikuga ning kui on mingeid spetsiifilisemaid küsimusi siis helistage/kirjutame ja anname endast parima, et neile vastused leida 🙂